Zwrot 700 zł za kasę fiskalną on-line
Kupujesz kasę fiskalną on-line? Chcesz odzyskać część pieniędzy, które wydasz na jej zakup? Sprawdź jak skorzystać z ulgi i otrzymać zwrot pieniędzy.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Ulga na zakup kasy wynosi 90% jej ceny netto, nie więcej jednak niż 700 zł.
Jeśli kupiłeś więcej niż jedną kasę on-line, będziesz mógł skorzystać z ulgi na każdą z nich, pod warunkiem, że zaczniesz używać każdej z tych kas, w każdym punkcie sprzedaży nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencji sprzedaży.
Możesz się ubiegać o zwrot, jeżeli:
- twoja firma została objęta obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej i rozpocząłeś prowadzenie tej ewidencji na kasie on-line,
- twoja firma nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży i dotąd w ogóle nie używałeś kasy fiskalnej ale zdecydowałeś, że będziesz prowadził taką ewidencję na kasie on-line.
To oznacza, że jeśli we wtorek 9 lipca 2019 r. zacząłeś ewidencjonować sprzedać na innym typie kasy (np. z elektronicznym zapisem kopii), a kasę on-line kupiłeś w środę, 10 lipca 2019 r., nie dostaniesz ulgi.
Ulga na zakup kasy on-line przysługuje zarówno przedsiębiorcom, którzy rozliczają podatek VAT (czynni podatnicy VAT), jak i przedsiębiorcom, którzy są z tego obowiązku zwolnieni lub wykonują wyłącznie czynności niepodlegające opodatkowaniu i ewidencjonują sprzedaż na kasie fiskalnej (bierni podatnicy VAT).
W zależności od twojego statusu podatnika VAT, zwrot rozliczysz w deklaracji VAT (czynni podatnicy VAT) lub składając wniosek do urzędu skarbowego (bierni podatnicy VAT).
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- urzędy skarbowe
- urzędy skarbowe dla największych podmiotów
Jeśli:
- prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą – wniosek złóż do urzędu skarbowego właściwego dla twojego miejsca zamieszkania;
- prowadzisz firmę jako osoba prawna (np. spółka z o.o.) lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (np. stowarzyszenie) – wniosek złóż do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby podmiotu;
- nie masz w Polsce siedziby, ale na stałe prowadzisz tutaj działalność gospodarczą – wniosek złóż do urzędu skarbowego właściwego dla stałego miejsca prowadzenia działalności;
- nie masz siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – wniosek złóż do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
Urzędy skarbowe dla największych podmiotów
Jeśli ze względu na formą prowadzonej działalności oraz osiągane przychody rozliczasz się w urzędzie skarbowym dla największych podmiotów pamiętaj, aby wniosek złożyć w:
- jednym z wyspecjalizowanych urzędów skarbowych o zasięgu wojewódzkim – jeśli osiągasz przychód netto w wysokości minimum 3 mln euro;
- I Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie – jeśli osiągasz przychód netto powyżej 50 mln euro.
Co zrobić krok po kroku
-
Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT – rozlicz zwrot w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K
Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się miesięcznie, powinni rozliczyć zwrot w deklaracji VAT-7. Przedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie – w deklaracji VAT-7K.
To, jaką kwotę możesz rozliczyć, zależy od tego czy kwota wydana na zakup kasy, którą wykazujesz w rozliczeniu jest:
- niższa lub równa kwocie podatku, który musisz wpłacić do urzędu skarbowego za dany okres rozliczeniowy – w tej sytuacji możesz rozliczyć ulgę w jednej deklaracji, pomniejszając kwotę podatku o przysługującą ci kwotę zwrotu za zakup kasy,
- wyższa od kwoty podatku, który musisz wpłacić do urzędu skarbowego za dany okres rozliczeniowy – w tej sytuacji możesz pomniejszyć kwotę podatku o przysługującą ci ulgę. Pozostałą część kwoty możesz otrzymać na rachunek bankowy (lub SKOK) lub rozliczyć w kolejnej deklaracji VAT.
POBIERZ Dokumenty
Termin
Zwrot możesz rozliczyć w deklaracji VAT za okres, w którym zacząłeś używać kasy on-line lub w dowolnej deklaracji za późniejszy okres – prawo do zwrotu jest bezterminowe (nie wygasa).
Jeśli w okresie, w którym zacząłeś używać kasy on-line nie masz obowiązku zapłacenia podatku VAT, kwotę ulgi przysługującą ci za zakup kasy możesz wykazać do zwrotu na rachunek bankowy lub rachunek w SKOK albo możesz rozliczyć ulgę w kolejnej deklaracji podatkowej.
-
Jeśli nie jesteś podatnikiem VAT – złóż wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy
Wniosek składasz do naczelnika urzędu skarbowego, który zarejestrował twoją kasę.
Wniosek musi zawierać: imię i nazwisko (lub nazwę), adres, NIP, numer rachunku bankowego.
Pamiętaj, żeby do wniosku dołączyć:
- kopię faktury za zakup kasy fiskalnej,
- kopię dowodu zapłaty całej należności za kasę,
- kopię raportu fiskalnego miesięcznego, który wystawiłeś na kasie fiskalnej – jako potwierdzenie prowadzenia ewidencji sprzedaży.
Wniosek możesz wydrukować i zanieść osobiście lub wysłać do urzędu.
Jeśli masz firmę taksówkową, dodatkowo we wniosku wpisz:
- numer licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką
- numer rejestracyjny i boczny taksówki w której jest zarejestrowana kasa fiskalna
on-line - kopię świadectwa ponownej legalizacji taksometru współpracującego z kasą
o zastosowaniu specjalnym.
POBIERZ Dokumenty
wniosek do urzędu skarbowego o zwrot 700 zł
Termin
Wniosek możesz złożyć najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym zacząłeś używać kasy on-line. Prawo do zwrotu nie wygasa – możesz to zrobić w dowolnym momencie.
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna.
Ile będziesz czekać
Przedsiębiorcy, którzy odliczają zwrot kosztów na zakup kasy on-line, mogą:
- nie płacić podatku za rozliczany okres – jeśli podatek jest niższy lub równy kwocie ulgi przysługującej na zakup kasy on-line,
- pomniejszyć podatek o kwotę ulgi przysługującej na zakup kasy on-line – jeśli podatek jest wyższy od kwoty ulgi na zakup.
Przedsiębiorcy zwolnieni z obowiązku rozliczania podatku VAT dostaną zwrot w ciągu 25 dni od złożenia wniosku do naczelnika urzędu skarbowego. Pieniądze wpłyną na rachunek bankowy podany we wniosku.
Warto wiedzieć
Czy wiesz, że musisz zwrócić pieniądze jeśli:
- w ciągu 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania przestaniesz używać kasy on-line (np. zamkniesz firmę, ogłosisz jej upadłość lub sprzedasz przedsiębiorstwo, a nowy właściciel nie będzie prowadził sprzedaży na rzecz osób fizycznych);
- trwale i bez zgody naczelnika urzędu skarbowego nie zapewniasz połączenia umożliwiającego przesyłanie danych miedzy kasą fiskalną a Centralnym Repozytorium Kas;
- nie zgłosisz kasy fiskalnej do obowiązkowego przeglądu technicznego, co najmniej raz na 2 lata (od dnia fiskalizacji lub ostatniego przeglądu technicznego).