Jakie są główne problemy podczas zakupu kasy fiskalnej online

Główne problemy podczas zakupu kasy fiskalnej online dotykają przede wszystkim młode firmy. Oto 5 najczęściej występujących pytań, z jakimi często spotykają się klienci, którzy kupują po raz pierwszy kasę fiskalną online.

1. Wybór odpowiedniego modelu kasy fiskalnej

Jakie funkcje powinna mieć kasa fiskalna, aby spełnić moje potrzeby?

Praktycznie każda kasa fiskalna online ma wszystkie potrzebne funkcje potrzebne do prowadzenia sprzedaży. Kasy różnią się pomiędzy sobą głównie szybkością druku, rodzajem klawiatury, sposobem połączenia z internetem. Warto zapoznać się z rankingiem kas fiskalnych.

Czy istnieją różnice między kasami stacjonarnymi a przenośnymi?

Kasy stacjonarne mają następującą przewagę nad mobilnymi: posiadają szybki wydruk z dużą rolką papieru termicznego, wygodną klawiaturę z wieloma skrótami, możliwość podłączenia (wagi elektronicznej, skanera kodów kreskowych, terminala płatniczego). Kasę mobilną można również używać jako kasę stacjonarną, ale stacjonarnej jako mobilnej już nie użyjemy, a przynajmniej będzie to bardzo niewygodne i mijające się z celem.

Jakie są koszty utrzymania i serwisu dla różnych modeli kas?

Im droższy model kasy fiskalnej, tym droższe części zamienne dla danego urządzenia. Koszt serwisowania, przeglądów dla każdego modelu kasy fiskalnej są takie same i wynoszą odpowiednio: 250 zł netto za godzinę naprawy, 300 zł netto za przegląd, 400 zł netto za odczyt rozliczeniowy.

2. Konfiguracja i instalacja kasy fiskalnej

Jak podłączyć kasę fiskalną do mojego systemu sprzedaży lub komputera?

Kasa fiskalna w przeciwieństwie do drukarki fiskalnej nie wymaga podłączenia do systemu sprzedażowego. Kasę fiskalną wystarczy wypakować z pudełka i już można na niej pracować. Oczywiście wcześniej należy zakupić ją i wysłać do nas formularz fiskalizacji kasy fiskalnej.

Czy potrzebuję specjalnych umiejętności technicznych, aby skonfigurować kasę?

Kupując kasę fiskalną w firmie Sale System nie potrzebujesz żadnych umiejętności aby ją skonfigurować. Każdy klient otrzymuje w pełni gotowe do pracy urządzenie przystosowane pod jego wymagania i preferencje.

Co zrobić, jeśli napotkam problemy podczas instalacji kasy fiskalnej?

Jedyną czynnością, którą użytkownik musi wykonać samemu, jest podłączenie kasy do internetu: kablem LAN lub bezprzewodowo przez WiFi. Czynność jest bardzo prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

3. Obsługa i użytkowanie kasy fiskalnej online

Jak wystawiać paragony i faktury za pomocą kasy fiskalnej?

Kasa fiskalna online ma zaprogramowaną bazę towarową w swojej pamięci. Wystarczy wybrać odpowiedni nr towaru np. 1 pod którym zaprogramowana jest konkretna usługa np. Manicure. Minus tego typu kas jest taki, że należy pamiętać listę towarową lub mieć wydrukowaną taką listę pod ręką. Najprostsza w obsłudze jest kasa fiskalna Elzab K10 online która posiada szybki ekran sprzedaży. Lista towarowa wyświetla się na dotykowym ekranie kasy.

Co zrobić, jeśli wystąpi błąd lub awaria w trakcie obsługi?

W pierwszym etapie należy zadzwonić do autoryzowanego serwisu kas lub wysłać formularz kontaktowy.

Jak przechowywać kopie paragonów i raporty z kasy?

Kopie paragonów przechowywane są w pamięci chronionej kasy fiskalnej. Dobrze jest, raz na jakiś czas utworzyć ich kopie zapasową. Do każdej kasy fiskalnej jest dedykowany program, którym możemy odczytać kopię pamięci chronionej.

4. Zgodność kasy fiskalnej online z przepisami prawnymi:

Czy kasa fiskalna spełnia wymogi ustawy o VAT i przepisów skarbowych?

Każda kasa fiskalna z aktualną homologacją Głównego Urzędu Miar, posiada spełnione warunki, które pozwalają na jej używanie. Aby sprawdzić czy kasa posiada aktualną homologację, można napisać do nas TUTAJ

Jakie dokumenty muszę przechowywać w związku z używaniem kasy?

Najważniejszym dokumentem dołączonym do kasy fiskalnej, jest książka serwisowa, w której zawarte są najważniejsze dane dotyczące jej użytkowania, napraw oraz przeglądów.

Co zrobić, jeśli zostanę poddany kontroli skarbowej?

Podczas kontroli należy udostępnić kasę fiskalną oraz wszystkie dokumenty związane z jej zakupem oraz jej prowadzeniem (w tym książkę serwisową).

5. Koszty zakupu kasy fiskalnej online i utrzymania:

Ile kosztuje zakup kasy fiskalnej?

Zakup kasy fiskalnej online wiąże się z niewielkim kosztem, szczególnie, że przy pierwszym zakupie otrzymujemy zwrot 700 zł z Urzędu Skarbowego. Najtańszą kasę fiskalną można zakupić już za 1249 zł netto i jest to model Aclas Kos on online. Cały cennik kas fiskalnych znajdą Państwo TUTAJ

Czy istnieją dodatkowe opłaty, takie jak licencje czy aktualizacje oprogramowania?

Dodatkowe opłaty w postaci licencji występują tylko podczas zakupu złożonych systemów posiadających funkcje, które niedostępne są w prostych kasach. Np. system Dotykacka posiada oprogramowanie, które pozwala na zdalne zarządzanie oraz podgląd z każdego miejsca na świecie. W takim przypadku musimy opłacać miesięczną opłatę za korzystanie z takiego oprogramowania.

Jakie są koszty serwisu i naprawy w przypadku awarii kasy fiskalnej online?

W przypadku awarii kasy fiskalnej, koszt naprawy zależny jest od rodzaju usterki. Najczęściej jest to przedział 350 – 1200 zł netto. W niektórych sytuacjach naprawa jest nieopłacalna i warto od razu zakupić nową kasę fiskalną. Aby uzyskać wycenę naprawy kasy można wysłać formularz.

Mamy nadzieję, że te odpowiedzi pomogą naszym przyszłym klientom w lepszym zrozumieniu i wyborze odpowiedniej kasy fiskalnej! 🛒💰