Kasa wirtualna Online

Wirtualne kasy fiskalne online zawitały w Polsce od 1 czerwca 2020 r. Jak na razie dotyczy to ściśle określonej grupy przedsiębiorców, lecz w miarę rozwoju przepisów będzie dotyczyło to również pozostałe grupy podatników. Wirtualna kasa online została uregulowana dwoma rozporządzeniami. W skrócie przedstawimy najważniejsze zmiany jakie niosą wirtualne kasy online.

Na początek fiskalne kasy wirtualne będą mogły instalować branże takie jak:

– transport

– hotele i gastronomia (Sprawdź iPOS Pocket do gastronomii)

Co to jest ta „Kasa Wirtualna Online”?

Wirtualna kasa fiskalna online ma postać oprogramowania połączonego z teleinformatycznym systemem danych obsługiwanym przez szefa KAS.

Jak działa kasa wirtualna online?

Kasy wirtualne online działają na takich samych zasadach jak było to w przypadku kas fiskalnych online.

Czy fiskalizujemy kasę wirtualną online?

Aby można było pracować na wirtualnej kasie fiskalnej, należy ją zafiskalizować oraz zapewnić połączenie do internetu w celu przesyłania danych do Centralnego Repozytorium Danych. Niektóre rozwiązania posiadają wbudowane łącze GPRS tak jak np. wirtualna kasa fiskalna iPOS Pocket Online.

Czy na wirtualnej kasie fiskalnej online musimy wykonywać raport dobowy i miesięczny?

Podatnicy, którzy ewidencjonują sprzedaż na wirtualnej kasie fiskalnej online, zobowiązani są do generowania raportu fiskalnego dobowego oraz fiskalnego miesięcznego. Na żądanie użytkownika wirtualna kasa online musi umożliwić wygenerowania raportu dobowego lub miesięcznego w postaci papierowej. Aby umożliwić wydruk, potrzebna jest dodatkowa drukarka, lub urządzenie takie jak iPOS Pocket, które zapewni wydruk od razu z urządzenia.

Czy kasa wirtualna online wystawi e-paragon?

Wirtualna kasa fiskalna online, będzie miała możliwość wystawiania e-paragonów, czyli paragonów w postaci elektronicznej.

Czy musimy drukować paragon na kasie wirtualnej online?

Paragon generowany przez wirtualną kasę online, może być wystawiony w formie elektronicznej lub na życzenie klienta w papierowej. Kasjer powinien zapewnić czytelny wydruk paragonu fiskalnego w postaci papierowej, a w przypadku paragonu fiskalnego w postaci elektronicznej, jego dostawę na maila.